AK Partili vekilden boğaz manzaralı kaçak villa: İmar affıyla yaptı

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider’in Lapseki’de Çanakkale Boğazı’nı gören villasının kaçak olduğu ortaya çıktı. Gider’in imar affından yararlanarak aldığı belge ile, daha önceden devraldığı binayı yıktırarak iki katlı lüks villa yaptırdığı anlaşıldı.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, 25 Ocak 20024 tarihinde bir kişi, denize sıfır 16 ayrı kaçak yapının tek tek parsel ve ada numaralarını CİMER’e bildirdi. AK Partili vekilin villasının olduğu alan için de “125 ada 20 parsel tescilli 50 metrekare yıkık ev olan tarla vasfında ve kıyı kenar çizgisi içinde kalan, yolu olmayan parsel 2020 yılında 150 metrekare yeniden yapılarak kullanılmaya başlandı” ihbarında bulundu.

Şikayet Çanakkale Valiliğine iletildi. Valilik de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nden incelenme talep etti. 21 Şubat’ta inceleme yapan görevliler hazırladıkları raporda, “Kaçak inşai faaliyetler icra edildiği hususundaki iddia ve yakınmalar gereğince parselin mahallinde incelemede bulunulmuş, parselde yapı kayıt belgesi alınan eski binanın yerinde betonarme lüks bir villa yapısının yer aldığı tespit edilmiştir” bilgisine yer verdi.

Gider’in evi 2018’de aldığı ilk hali

Eski binanın sahibi olan Hafize İçin, 2018’de çıkarılan yasa ile Yapı Kayıt Belgesi hakkını elde etti. Ama belge için binanın 31 Aralık 2017’den önce yapılmış olması şartı getirilmişti. AK Partili vekilin eski binayı 2017’den sonra yıkıp yeniden yaptığı hatırlatılarak, yapı kayıt belgesinin iptaline karar verildi. Ayrıca alt yapı hizmetlerinden yararlanmaması için ilgili kurumlara bildirimlerde bulunuldu.

Ayhan Gider, yaptığı açıklamada, “Evi ben yapmadım, satın aldım. İmar affından faydalanmış bir ev satın aldım. Onunla ilgili bir şikayet olmuş olabilir, bilmiyorum” dedi.

Gider, “Aldıktan sonra yeniden mi yaptınız?” sorumuza, “Tabii. 30-40 yıllık evler onlar. Badanası, boyasını, pencere kapısını değiştirdim” dedi.

Gider, aldığı 50 metrekarelik evi yıkıp yerine 150 metrekarelik lüks villa kondurdu, villanın etrafını da çitlerle çevirdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir